Twoje obecne objawy
Problemy z koncentracją
Słaba pamięć
Wahania nastroju
Rozdrażnienie
Znużenie
Zrozum swoje objawy
Jeśli masz problemy z pamięcią i koncentracją, czujesz się zmęczona oraz często zmieniasz nastroje, to sygnał, że Twoja tarczyca może potrzebować wsparcia.
Czym jest
choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) atakuje własne komórki i tkanki — wytwarzane są przeciwciała anty-TPO i anty-TG, co prowadzi do niszczenia komórek tarczycy. Na skutek tego w organizmie powstaje stan zapalny, zapalenie tarczycy, oraz pojawiają się dokuczliwe objawy, takie jak zmęczenie, znużenie, mgła mózgowa, problemy z koncentracją czy wahania nastroju.
Jakie są objawy Hashimoto i niedoczynności tarczycy?
Objawy Hashimoto i niedoczynności tarczycy to m.in.:
- ogólne ciągłe zmęczenie
- przybieranie na wadze,
- nerwowość i rozdrażnienie
- problemy z koncentracją
- wypadanie włosów
- sucha skóra
- łamliwe paznokcie
- uczucie zimna
- bóle kości i stawów
- zaburzenia miesiączkowania
- problemy z zajściem w ciążę
Jak sprawdzić, czy
masz Hashimoto lub niedoczynność tarczycy?
Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. W początkowej fazie objawy mogą być mało specyficzne, dlatego diagnoza zazwyczaj jest stawiana na zaawansowanym etapie, gdy uszkodzone są już tkanki tarczycy.
Tymczasem diagnoza na wczesnym stadium procesu zapalnego, czyli zaraz po pojawieniu się przeciwciał przeciwtarczycowych, zwiększa szansę na przejęcie kontroli nad chorobą oraz uchronienie tarczycy przed dalszym jej niszczeniem.
W tej chorobie liczy się czas, dlatego obserwuj się i diagnozuj. Zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie były przypadki choroby Hashimoto lub innych chorób autoimmunologicznych.
Diagnostykę laboratoryjną rozpocznij od panelu tarczycowego: TSH, FT3 i FT4. Wykonaj także USG tarczycy oraz zbadaj przeciwciała anty-TPO i anty-TG, które potwierdzą lub wykluczą chorobę Hashimoto.
Jak wesprzeć
tarczycę?
- Śpij 7-8 godzin dziennie, najlepiej kładąc się do łóżka nie później niż 22.00- 23.00. Sen działa jak najlepsza kuracja naprawcza
- Jedz odżywczo i przeciwzapalnie – owoce jagodowe (borówki, maliny, truskawki, jagody, czereśnie), ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), tłuste ryby morskie, oliwę z oliwek, orzechy i pestki, pełnowartościowe białko oraz zioła i przyprawy. Wybieraj warzywa i żywność bio, bez dodatków chemicznych, pestycydów, herbicydów, antybiotyków, konserwantów.
- Nawadniaj się – odpowiednia ilość wody w organizmie jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, w tym produkcji hormonów tarczycy.
- Wybieraj pokarmy bogate w magnez – kasze, ryż, płatki owsiane, ciemne pieczywo, otręby, szpinak, banany, migdały, pistacje lub wesprzyj się suplementacją.
- Wystawiaj się na słońce i spaceruj na świeżym powietrzu przez minimum 20 minut dziennie. Dobrym pomysłem będą krótkie spacery po posiłku, dzięki którym unikniesz dużych wyrzutów insuliny.
- Wypróbuj kurkuminę z kurkumy, która działa silnie antyoksydacyjne i przeciwzapalnie oraz pomaga spowolnić proces autoimmunologiczny w Hashimoto. Z kolei czarnuszka zawiera tymochinon, który wspiera w zmniejszeniu anty-TPO oraz wpływa korzystnie na sen.
- Rozważ suplementację inozytolem i selenem, które obniżają przeciwciała anty-TPO i anty-TG, zmniejszają stan zapalny oraz poprawiają samopoczucie.
Jak możemy pomóc?
Jeśli czujesz się zmęczona mimo wystarczającej ilości snu, wybudzasz się w nocy, a rano wstajesz kompletnie bez
energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą być wyczerpane.