
Co wspólnego może mieć ze sobą Twój charakter i choroba Hashimoto?
Zacznijmy od tego, że profil psychologiczny nie jest bezpośrednią przyczyną Hashimoto. Jednak cechy osobowości mogą mieć pośredni wpływ na wyzwolenie choroby Hashimoto oraz jej przebieg.
Kto może być bardziej narażony na Hashimoto?
Chociaż trudno tu mówić o twardych regułach, niekiedy profil psychologiczny „pomaga” chorobie. Sprzyjają jej:
- wewnętrzne konflikty
- tłumienie emocji i brak umiejętności radzenia sobie z nimi
- konfliktowość w stosunku do osób bliskich
- życie w ciągłym pośpiechu i hałasie
- perfekcjonizm i chęć osiągania najwyższego poziomu w każdej dziedzinie – w życiu zawodowym często prowadzi do pracoholizmu, który może skończyć się wypaleniem
- nadmierny konsumpcjonizm (przejadanie, się, zakupoholizm), brak równowagi między aspektami materialnymi i duchowymi
- sięganie po używki
Ciągły stres, niepokoje, niezadowolenie z siebie i swoich osiągnięć, szkodzenie sobie niezdrowymi nawykami – wszystko to nie tylko może wywołać objawy choroby, ale też pogarszać jej przebieg i utrudniać terapię.
Jest więc wiele powodów, dla których warto znaleźć sposób, aby sobie pomóc. Musisz jednak wiedzieć, że może to trwać naprawdę długo.
Wielokrotnie potrzebna jest pomoc specjalistyczna, zwłaszcza gdy w grę wchodzi depresja, zaburzenie lękowe, zaburzenia osobowości lub po prostu, gdy samodzielne poradzenie sobie z niektórymi problemami jest zbyt trudne.
Znalezienie wewnętrznej harmonii nie zawsze jest proste, jednak może przynieść wielką ulgę i z pewnością więcej siły do radzenia sobie z przewlekłą i trudną chorobą, jaką jest Hashimoto.