Spis treści
Temat suplementacji budzi wiele kontrowersji. Każdemu marzy się magiczna pigułka, która bez dużego wysiłku pomoże poczuć się lepiej i odzyskać zdrowie. Wraz ze wzrostem świadomości i popularyzacji holistycznego podejścia do zdrowia coraz częściej zastanawiamy się, które składniki odżywcze warto suplementować mając Hashimoto. Suplementy w chorobie Hashimoto – poznaj szczegóły.
Sama od ponad 15 lat mam chorobę Hashimoto. Do dzisiaj miałabym zawroty głowy, poranne zmęczenie, wypadające garściami włosy, problemy z koncentracją, mgłę mózgową i szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gdybym nie postanowiła przejąć odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Dwa lata spędziłam szukając w PubMedzie, który jest największą bazą badań klinicznych i naukowych artykułów medycznych na świecie, wskazówek „jak żyć” z chorobą Hashimoto.
Biegle poruszałam się w tym obszarze, ponieważ pracowałam jako dyrektor rozwoju i konsultant marketingu firm farmaceutycznych, gdzie byłam odpowiedzialna za wprowadzanie na rynek leków oraz suplementów diety.
Szukając ratunku dla siebie, równocześnie zgłębiałam wiedzę w zakresie diagnostyki, leczenia, diety, suplementacji u osób z chorobą Hashimoto na podstawie międzynarodowej dokumentacji. Postanowiłam to wykorzystać i regularnie dzielić się tą wiedzą tworząc serwis hashimotoplan.com.
Zrozumiałam, że to właśnie badania medyczne były kluczem do znalezienia skutecznej recepty. Fakty, naukowe komentarze i matematyka – 100% danych bez otoczki marketingowej i wzajemnie wykluczających się informacji o chorobie, które możesz znaleźć w sieci.
W tym artykule, chciałabym Wam podpowiedzieć, jak świadomie i mądrze podchodzić do suplementacji w chorobie Hashimoto.
Czy dieta w pełni zaspokaja potrzeby organizmu?
Pożywienie jest głównym źródłem składników odżywczych a odpowiednio skomponowana dieta powinna w pełni zaspokajać potrzeby funkcjonowania zdrowego organizmu.
Chciałabym jednak zwrócić uwagę na dwa warunki: prawidłową dietę oraz zdrowy organizm. Pod pojęciem diety rozumiem sposób odżywiania, który jest indywidualnie dopasowany do potrzeb organizmu i przekłada się na dobre samopoczucie – nie chodzi tutaj o kilkudniowe eksperymenty żywieniowe. Aby dieta była właściwie zbilansowana, musi zapewniać odpowiednią kaloryczność oraz stosunek makroskładników odżywczych.
Jeśli nie zadbamy o jakość spożywanego jedzenia, to nie odżywimy naszego organizmu.
Przetworzona żywność (dania gotowe, wędliny czy fast foody), składniki zapalne (cukier wśród nich jest na I. miejscu, ale również pszenica i mleko), słabej jakości warzywa i owoce skażone pestycydami czy byle jakie mięso nafaszerowane antybiotykami nie zaspokoją potrzeb naszego organizmu.
Niewłaściwa obróbka żywności (np.: smażenie w głębokim tłuszczu) również doprowadza do znacznej utraty składników odżywczych.
Kolejnym aspektem jest zdrowie. Jeśli jesteśmy okazami zdrowia, to prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczyć nam wszelkich potrzebnych składników odżywczych.
Natomiast w przypadku choroby Hashimoto, która związana jest z zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi, mamy niestety większe prawdopodobieństwo niedoborów składników odżywczych.
A jeśli mamy niedobory witamin i składników mineralnych to doświadczamy wielu przykrych dolegliwości, takich jak zmęczenie, znużenie, wypadanie włosów, wahania nastrojów, rozdrażnienie, niepokój, problemy z koncentracją, przybieranie na wadze.
Jakie objawy mogą być łagodzone przez wybrane składniki odżywcze?
Odpowiednio dobrane witaminy i składniki mineralne mogą wspomóc organizm, ponieważ działają usprawniająco na pracę narządów a nawet całych układów organizmu oraz przyczyniają się do łagodzenia objawów ich nieprawidłowego funkcjonowania.
Zobacz przykłady objawów, które mogą być łagodzone dzięki suplementacji wybranych składników aktywnych:
- Zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia – witamina B6, witamina B12, kwas foliowy, magnez
- Utrzymanie zdrowych włosów, zmniejszenie ich wypadania – selen, cynk, biotyna
- Wsparcie układu nerwowego przy niepokoju, depresji – magnez, witamina B6, witamina B12, witamina B1, biotyna, miedź
- Wsparcie prawidłowego metabolizmu przy problemach z wagą – cynk, biotyna
- Zmniejszenie wahań nastroju, rozdrażnienia – magnez, witamina B6, witamina B12, kwas foliowy, witamina B1, biotyna
- Utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego – magnez, witamina B6, witamina B12, witamina B1, biotyna, miedź
- Utrzymanie prawidłowego funkcjonowanie mięści i kości -> cynk, miedź, witamina B6, witamina D3, witamina K, magnez
U osób z chorobą Hashimoto, w przypadku stwierdzonych niedoborów lub braku podaży składników mineralnych i witamin w diecie, eksperci rekomendują podstawową suplementację następujących mikroskładników:
- Selen -> 75 – 200 mcg /dzień
- Cynk -> 10 mg /dzień
- Witamina D3 -> 400 IU/dzień
- Witamina E -> 100 IU/dzień[1]
Czy warto stosować suplementy diety?
Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie terapeutyczne i pomaga w przezwyciężeniu różnych objawów występujących w chorobie Hashimoto. Zawsze powinna być naszą pierwszą linią obrony i elementem naszego stylu życia, a nie tylko czasowym eksperymentem.
Pożywienie, jakie dostarczamy każdego dnia naszemu organizmowi, nie jest już jakościowo tak dobre jako to, które spożywali nasi rodzice czy dziadkowie ze względu na wyjałowienie gleb, przemysłowe uprawy, zanieczyszczenia.
W związku z przyspieszeniem procedur produkcyjnych oraz znacznym zanieczyszczeniem środowiska zawartość składników odżywczych w określonych produktach spożywczych z roku na rok jest coraz mniejsza.
Ponieważ wiele badań dowodzi, że witaminy i minerały odgrywają znaczną rolę w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych i utrzymywaniu dobrej kondycji zdrowotnej, a chorobie Hashimoto towarzyszą zaburzenia metaboliczne i problemy z przyswajaniem substancji odżywczych, warto skorzystać ze wsparcia w postaci suplementacji.
Jednak pamiętaj! Suplementacja bez racjonalnego odżywania nie będzie skuteczna
- Jeśli nie zadbasz o dietę, w tym o jelita, w których wchłaniają się składniki odżywcze, to suplementacja nie przyniesie oczekiwanych efektów
- Jeśli nie zwrócisz uwagi na jakość suplementów, to również efekt suplementacji może być opłakany.
Jeśli zagłębisz się w składy niektórych suplementów diety, to przekonasz się, że część składników to wypełniacze obniżające koszty produkcji, a nie same substancje aktywne.
Czerwone światełko powinno Ci się zapalić w przypadku popularnego stearynianu magnezu. Nie ma on nic wspólnego z magnezem a jedynie utrudnia przyswajanie witamin i minerałów tworząc nieprzepuszczalną powłokę pokrywającą jelita i ograniczającą wchłanianie substancji odżywczych.
Badania wskazują nawet na to, że może on osłabiać działanie układu odpornościowego. Stearynian magnezu znajdziesz pod nazwą „sole magnezowe kwasów tłuszczowych”, a dodaje się go do tabletek, aby ułatwić proces ich produkcji.
Lista wypełniaczy, poprawiaczy konsystencji, barwników jest długa. Warto zwrócić uwagę jeszcze na tlenek tytanu, który zwiększa ryzyko problemów jelitowych i stanów zapalnych.
Bądź ostrożna, bo piękne kolorowe tabletki to często źródło sztucznych, często alergizujących barwników.
Jak wybierać dobre suplementy diety?
Po pierwsze, sprawdzaj składy! Szukaj suplementów wolnych od „ulepszaczy”, ale również od cukru, a jeśli masz nietolerancje to także glutenu i laktozy.
Po drugie, sprawdzaj zawartość substancji czynnych, czyli dawkę – w wielu preparatach witaminy i minerały mogą stanowić tylko niewielki procent całego składu.
Ponieważ od wielu lat pracuję w branży farmaceutycznej zdradzę Wam tajemnicę, że wystarczy, aby w składzie suplementu było 15% RWS danego składnika (15% referencyjnej wartości spożycia), aby producent mógł wykorzystać tzw. oświadczenie zdrowotne dla danego składnika. Przy tak małej zawartości substancji aktywnej efekt terapeutyczny jest oczywiście wątpliwy.
Wiele firm farmaceutycznych opracowuje wartościowe składy dbając o najwyższą jakość produkcji, ale można spotkać na rynku suplementy pozostawiające wiele do życzenia, jednak z bardzo przekonującą reklamą telewizyjną. Wartość reklamowa sektora farmaceutycznego to ponad 1 mld złotych!
Po trzecie, sprawdzaj formy witamin i minerałów, ponieważ konkretna forma determinuje skuteczność składnika, czyli wchłanialność. Niektóre osoby przyswajają tylko formy metylowane.
Metylokobalamina jest lepiej przyswajalną formą B12 niż cyjanokobalamina, czy metylowana forma kwasu foliowego. Selenometionina jest lepiej oceniana niż drożdże selenowe. Z kolei witamina E może występować w rożnych formach, od bardzo dostępnej dla organizmu po bardzo przetworzoną, która wręcz może wykazywać właściwości toksyczne.
Dlaczego stworzyłam własny suplement diety?
Kiedy przestałam panować już nad swoim organizmem, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego moje samopoczucie jest tak fatalne, mimo że lekarz przepisuje mi coraz większą dawkę hormonu. Nie mogłam pogodzić się z tym, że choroba Hashimoto postępowała niszcząc nie tylko tarczycę, ale również odbierając urodę, a nawet ostrość umysłu i poczucie własnej wartości.
Badania medyczne z całego świata były dla mnie najistotniejszym punktem zaczepienia w przejęciu kontroli nad moim zdrowiem. Właśnie tam odkrywałam fakty na temat skuteczności stosowania naturalnie działających składników aktywnych u osób z chorobą Hashimoto.
Na początku próbowałam skompletować swoją apteczkę, ale nie było to łatwe, gdyż duża część ogólnodostępnych w aptekach suplementów diety była niewystarczającej jakości. Miesięcznie wydawałam kilkaset złotych, aby sprowadzić sobie suplementy z czystym składem, odpowiednimi dawkami i formami składników aktywnych.
Łykanie garści suplementów dziennie było jednak dla mnie koszmarem, bo od dłuższego czasu miałam problem z przełykaniem tabletek. Jak się okazało później, nie tylko ja – w chorobach tarczycy występują również zaburzenia przełykania.
Wymarzyłam sobie odżywczy preparat, który uzupełniałby najczęstsze niedobory w chorobie Hashimoto i „działał” na wiele objawów oraz zaburzeń współwystępujących przy chorobie Hashimoto.
W przypadku choroby Hashimoto nie leczy się zapalenia tarczycy, tylko uzupełnia się brakujący poziom hormonów będący efektem niedoczynnej tarczycy. Dlatego podstawowym zadaniem mojego suplementu miało być działanie przeciwzapalne ukierunkowane na spowolnienie procesu autoimmunologicznego.
W związku z tym poszukiwałam składników odżywczych, które mają udowodnioną skuteczność u osób z chorobą Hashimoto w obniżaniu przeciwciał przeciwtarczycowych i ograniczaniu procesu zapalnego.
Tak powstał suplement diety Nutrivimix, który poza podstawowymi witaminami i składnikami mineralnymi rekomendowanymi dla osób z chorobą Hashimoto, zawiera 3 wyjątkowe składniki aktywne: kurkuminę, inozytol i tymochinon o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym najczęstsze objawy u osób z Hashimoto.
Nutrivimix został wyposażony w wielokierunkowe działanie, ponieważ podłoże choroby Hashimoto jest skomplikowane i często powiązane z dodatkowymi zaburzeniami metabolicznymi, jak insulinooporność czy hormonalnymi, jak PCOS.
Współwystępujące dysfunkcje powodują z kolei zwiększenie liczby różnych uciążliwych objawów a tym samym zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze.
Poznaj skuteczność działania inozytolu, kurkuminy i tymochinonu
Inozytol to moje największe odkrycie w leczeniu choroby Hashimoto i zaburzeń towarzyszących takich jak, insulinooporność, PCOS.
Inozytol uwrażliwia tkanki na działanie insuliny, obniża poziom glikemii, zmniejsza insulinooporność – prowadzi do spadku insuliny na czczo oraz wskaźnika HOMA.[2] Dodatkowo reguluje metabolizm i ułatwia redukcję masy ciała, pomagając w najczęściej występującym problemie u osób z Hashimoto: przybieraniu na wadze.
Posiada właściwości poprawiające nastrój, dodaje energii, zmniejszając uczucie zmęczenia i znużenia. Stosowany jest w leczeniu depresji – dlatego nazywany jest „witaminą szczęścia”.
Badania wykazują, że suplementacja inozytolu w połączeniu z selenem u osób z Hashimoto:
- prowadzi do obniżenia poziomu TSH
- obniża znacząco przeciwciała anty-TPO i anty-TG
- skutkuje poprawą struktury tkanki tarczycy
- poprawia samopoczucie. [3], [4], [5]
Tymochinon z czarnuszki posiada z kolei duże spektrum działania – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antypasożytnicze. Korzystnie wpływa również na układ immunologiczny – systematycznie buduje lepsza odporność.
Działa przeciwutleniająco, zmniejsza stany zapalne, działa oczyszczająco. Wpływa pozytywnie na stężenie glukozy na czczo i zmniejsza insulinooporność.
Badania wykazują, że suplementacja tymochinonu u osób z Hashimoto:
- obniża poziom TSH
- podnosi poziom hormonu T3
- redukuje poziom przeciwciał anty-TPO
- pozytywnie wpływa na masę ciała – zmniejsza współczynnik BMI. [6]
Kurkumina z kurkumy ma najsilniejsze właściwości przeciwzapalne na świecie. Jest skuteczniejsza od popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych: aspiryny i ibuprofenu, dlatego znajduje zastosowanie w terapii przewlekłych chorób zapalnych.
Wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową, redukuje podatność na infekcje. Oczyszcza organizm z toksyn, działa przeciwutleniająco usuwając nadmiar wolnych rodników tlenowych raz pomaga spowalniać proces autoimmunologiczny.
Badania wykazują, że suplementacja kurkuminy w u osób z Hashimoto:
- wpływa na regulację cytokin zapalnych
- poprawia wyniki badań i stan kliniczny współwystępujących chorób: reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia jelita grubego, łuszczycy. [7]
Nutrivimix został opracowany w oparciu o badania skuteczności suplementacji u osób z chorobą Hashimoto i zawiera 16 substancji aktywnych o udowodnionym wpływie na zdrowie tarczycy, układu odpornościowego i hormonalnego. Tworzą go najwyższej jakości witaminy, minerały i ekstrakty roślinne, w wysoce przyswajalnych formach (metylokobalamina, quatrefolic, selenometionina), bez glutenu, laktozy, soi, barwników i konserwantów.
Saszetka do rozpuszczenia i wypicia 1 raz dziennie zamiast garści tabletek to duża wygoda oraz większa i szybsza wchłanialność składników odżywczych.
Czy Nutrivimix Ci pomoże?
Zawsze podkreślam, że choroba Hashimoto jest skomplikowana i nie ma tutaj ekspresowej terapii, a sam suplement nie załatwi wszystkiego – czasem potrzeba wielu interwencji zdrowotnych, aby poczuć się lepiej i odzyskać zdrowie.
Nie licz, że jakikolwiek suplement diety zrobi za Ciebie „całą robotę”.
Zacznij zawsze od remanentu swojego jadłospisu, bo przyjmowanie suplementów nie zastąpi zdrowej diety a suplementacja bez racjonalnego odżywania nie będzie skuteczna!
Pamiętaj, że każdy jest inny, ma inny wywiad medyczny, inne potrzeby żywieniowe, inne objawy i różne przypadłości współwystępujące. To co jest dobre dla koleżanki, niekoniecznie będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
Nie bój się jednak suplementów, bo odpowiedni poziom składników odżywczych może pomóc zwalczyć Ci wiele uciążliwych objawów występujących w chorobie Hashimoto. Suplementy w chorobie Hashimoto – wybieraj je jednak świadomie i zachowaj umiar jak we wszystkim.
Mam nadzieję, że udało mi się podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą na temat rynku farmaceutycznego, a artykuł dał Ci konkretne wskazówki, jak rozsądnie podchodzić do suplementacji, nie tylko w chorobie Hashimoto.
[1] Zakrzewska E. et al.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromat. Chem. Toksykol. XLVIII, 2015
[2] Bevilacqua A. et al.: Inositols in Insulin Signaling and Glucose Metabolism, Int J Endocrinol. 2018
[3] Nordio M., Pajalich R.: Combined Treatment with Myo-Inositol and Selenium Ensures Euthyroidism in Subclinical Hypothyroidism Patients with Autoimmune Thyroiditis. Journal of Thyroid Research Volume 2013
[4] Nordio M., Basciani S.: Myo-inositol plus selenium supplementation restores euthyroid state in Hashimoto’s patients with subclinical hypothyroidism. European Review for Medical and Pharmacological Sciences 2017
[5] Nordio M., Basciani S.: Treatment with Myo-Inositol and Selenium Ensures Euthyroidism in Patients with Autoimmune Thyroiditis. International Journal of Endocrinology. Volume 2017
[6] Mahdieh Abbasalizad Farhangi, Parvin Dehghan,et al.: The effects of Nigella sativa on thyroid function, serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) – 1, Nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial. Complementary and Alternative Medicine (2016)
[7] Yan He, Yuan Yue, et al.: Curcumin, Inflammation, and Chronic Diseases: How Are They Linked? Molecules 2015
FAQ
U osób z chorobą Hashimoto, w przypadku stwierdzonych niedoborów lub braku podaży składników mineralnych i witamin w diecie, eksperci rekomendują podstawową suplementację następujących mikroskładników:Selen -> 75 – 200 mcg /dzieńCynk -> 10 mg /dzieńWitamina D3 -> 400 IU/dzieńWitamina E -> 100 IU/dzień. Jednak może się okazać, że to wciąż za mało. Ze względu na autoimmunologiczny charakter choroby, organizm ma do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym. W związku z tym korzystna będzie suplementacji składnikami o działaniu przieciwzapalnym – inozytolem, kurkuminą i tymochinonem.
Tak, witamina B12 wspiera układ nerwowy przy niepokoju i depresji – zmniejsza ona wahania nastroju i uczucie rozdrażnienia oraz wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Im szybciej zdiagnozujesz chorobę, tym większe masz szanse na zdrowienie i lepsze samopoczucie. Wiele przykładów dowodzi, że po wyeliminowaniu czynników wyzwalających chorobę i wyleczeniu jelit można wyciszyć proces zapalny i zahamować proces autoimmunologiczny. Dzięki temu choroba przechodzi w stan remisji – poprawia się samopoczucie i znikają uciążliwe objawy (przybieranie na wadze, zmęczenie, apatia, spowolnienie umysłowe, cienkie włosy i sucha skóra, zimne dłonie i stopy). Remisja w chorobie Hashimoto oznacza także obniżenie przeciwciał anty-TPO. Dlaczego nie mówimy jednak o całkowitym wyleczeniu? Ponieważ w przypadku choroby autoimmunologicznej uaktywnienie czynników wyzwalających może w każdej chwili z powrotem aktywować chorobę. To powinno motywować Cię do trwałej zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.
Przy Hashimoto można sięgnąć po łagodne miody kwiatowe, w tym miód wielokwiatowy, lipowy czy rzepakowy.