Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Co szkodzi, a co pomaga w Hashimoto? Lista produktów

Zdrowe odżywianie wymaga od nas dokonywania wielu wyborów każdego dnia i na pewno nie jest rodzajem tymczasowej diety. Od tych wyborów zależy nasza kondycja psychiczna i fizyczna, ponieważ dla osób z chorobą Hashimoto sposób żywienia ma szczególne znaczenie.

Uśmiecham się jak to piszę i sięgam pamięcią kilka lat wstecz – moja dieta wyglądała nieco inaczej a pierwszą randkę spędziłam w Pizza Hut. Co prawda nigdy nie miałam problemów z wagą, ale bynajmniej nie świadczyło to o perfekcyjnie skomponowanym jadłospisie. Uwielbiałam pierogi ruskie, pszenne bułeczki, a rano piłam kawę z dużą ilością mleka – nie wiem, jak mogło mi to smakować, ale słabość do pierogów została.

Wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych było ogromnym wyzwaniem i wymagało ode mnie nie tylko motywacji, ale zaangażowania i niemałego wysiłku w kuchni oraz podczas zakupów. Nawet jak dojrzałam do zmian w jadłospisie, to często poległam na realizacji, bo nie wszystko można było kupić w jednym sklepie a poszukiwanie dobrej jakości żywności po lokalnych sklepikach czy targowiskach często przypominało polowanie. Nie zawsze wracałam z udanymi zakupami z takiej wyprawy.

Co mi pomogło

Lubię ułatwiać sobie życie, dlatego w kwestiach, które są dla mnie wyzwaniem i sprawiają trudności, korzystam ze stworzonych przez siebie list kontrolnych czy tabelek. Wcześniej spakowanie czteroosobowej rodziny na wakacje na kemping przyprawiało mnie o ból głowy. Teraz mam kilka gotowych list, które opracowałam i pakowanie przedurlopowe stało się przyjemnością.

Chciałabym ułatwić i uprzyjemnić Wam przejście na stronę zdrowego odżywiania za pomocą list kontrolnych, które mogą pomóc w zakupach czy planowaniu posiłku. Przygotowałam dla dwie listy:

  • Listę zdrowego odżywiania
  • Listę szkodliwych produktów.

Taką „ściągawkę” można sobie wydrukować albo trzymać zdjęcie w telefonie.

hashimoto - lista zdrowego odżywiania

>>Tutaj możesz pobrać obie listy na swój komputer lub telefon>>

hashimoto - lista szkodliwych produktów

Indywidualne podejście

Oczywiście do tych list należy podejść jak do kierunkowskazu, bo nie ma jednej, właściwej diety dla wszystkich osób z chorobą Hashimoto. Każdy jest inny i może mieć różne objawy, alergie czy nietolerancje pokarmowe. Choroba Hashimoto ma złożone podłoże a do tego przebiega często ze współwystępującymi schorzeniami (np.: insulinoopornością, cukrzycą, anemią), które należy uwzględnić w swoim profilu żywieniowym.

Zachęcam również do indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o popularne zalecenia eliminacyjne w chorobie Hashimoto. Mam na myśli warzywa psiankowate (pomidor, papryka, ziemniak, bakłażan) i warzywa krzyżowe (brokuły, kalafior, kapusta). Ich wartość odżywcza zazwyczaj przewyższa ryzyko szkodliwego działania, które jesteśmy w stanie ograniczyć poprzez odpowiednią obróbkę termiczną lub ewentualne okresowe tyko wyłączenia z powodu konkretnych dolegliwości (bóli stawów czy drażliwości jelita).

Ze względu na immunologiczny charakter choroby, dieta w Hashimoto powinna działać przeciwzapalnie.

Dieta powinna być bogata w produkty, zioła, witaminy i minerały o właściwościach przeciwzapalnych, aby wyciszyć toczący się w organizmie przewlekły stan zapalny.

Bądźmy jednak czujni na obietnice żywieniowe, że dietą można wyleczyć wszystko – zmiana jadłospisu jest najistotniejszą, ale nie zawsze wystarczającą interwencją zdrowotną. Często bywa tak, że aby korzystać z dobrodziejstwa zawartego w pokarmie musimy wyleczyć jelita czy wyregulować zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

Choroba Hashimoto ma duże spektrum metaboliczne a to przekłada się na zaburzenia przyswajania składników odżywczych i w konsekwencji powstawanie niedoborów. Kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych wartości odżywczych, możemy czasowo wesprzeć się suplementacją.

Jest dużo wspaniałych naturalnych składników, które mają potwierdzone wielopłaszczyznowe pozytywne działanie na organizm, takie jak kurkumina z kurkumy działająca przeciwzapalnie czy tymochinon z czarnuszki, o której mówi się, że „leczy wszystko oprócz śmierci”.


Nutrivimix Wsparcie tarczycy w jednej saszetce

Jak się nie poddać Hashimoto

Nie starajmy się na siłę ulegać frustrującym nas zaleceniom, bo powoduje to, że szybko się poddajemy i wracamy do starych nawyków. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy rzucamy się na „głęboką wodę” i próbujemy nasze życie wywrócić do góry nogami, zamiast małymi kroczkami wdrażać po kolei dobre zmiany. Nie musimy od razu przechodzić na dietę bezglutenową, bo jest to trudne, ale łatwiej i z korzyścią dla zdrowia przejdziemy na jedzenie bez pszenicy.

Gotowanie i jedzenie powinno dawać nam radość. Delektujmy się tym, co przygotowujemy i potem spożywamy a do zmian w odżywianiu podejdźmy pozytywnie tak, jak do podroży czy nowych możliwości. Czasem nie wierzę, jak myślę o produktach, których wcześniej nie jadłam a które rozkochały mnie w swoim smaku.

Wyrzuty sumienia, frustracje czy stres nie pomogą nam, a wręcz odbiją się negatywnie na zdrowiu.

Zamiast rezygnować zastępuj

Są jednak 3 popularne produkty, których powinniśmy się dosłownie wyrzec.

Pszenica, mleko i cukier to zapalna trójca, z którą definitywnie trzeba się rozstać.

Ale tutaj również jest rozwiązanie, bo zamiast rezygnować można zastąpić te produkty zdrowymi zamiennikami:

  • Cukier – świeżym miodem (na zimno), stewią, ksylitolem, syropem klonowym (BIO), daktylami, bananami
  • Mąkę pszenną – mąką żytnią, ryżową, gryczaną, jaglaną, z tapioki, makarony pszenne – makaronami gryczanymi, ryżowymi, kukurydzianymi (BIO), chleb pszenny – chlebem żytnim, gryczanym
  • Mleko krowie – mlekiem roślinnym (ryżowym, migdałowym, kokosowym),

Z tymi produktami jest jednak pewien kłopot – eliminacja ich z jadłospisu dla miłośników bywa bolesna. Można powiedzieć, że pojawiają się nawet „objawy odstawienia” i na początku możemy czuć się źle. Natomiast tutaj niech obowiązuje nas bezwzględność i upór.

Nasz organizm nie potrzebuje pszenicy, cukru czy mleka – tylko go łaknie. To w końcu ustępuje i czujemy się świetnie!

 


[1] Zakrzewska E. et al.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromat. Chem. Toksykol. XLVIII, 2015
loader-image
Original price was: 194,00 zł.Current price is: 125,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 125,00 .

Original price was: 375,00 zł.Current price is: 315,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

Original price was: 255,00 zł.Current price is: 215,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 215,00 .

5.00 out of 5
85,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
Original price was: 174,00 zł.Current price is: 125,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 125,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
Original price was: 375,00 zł.Current price is: 315,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 315,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba głosów: 14

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Czujesz się wiecznie zmęczona, tyjesz z powierza, masz huśtawkę nastrojów, a włosy wypadają garściami? Odkryj, co może kryć się za tymi objawami i poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z rozregulowanymi hormonami. Przeczytaj przygotowany przewodnik hormonalny, dzięki któremu trafnie rozkodujesz objawy, wykonasz odpowiednie badania i wdrożysz właściwe rozwiązania. Przekonasz się, że możesz zhakować swoje hormony i […]


22 maja 2024

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Jedna odpowiedź do “Co szkodzi, a co pomaga w Hashimoto? Lista produktów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl