
Spis treści
Błędy dietetyczne, niezdrowy styl życia, niektóre schorzenia i przyjmowane leki mogą negatywnie odbić się na stanie wątroby. Tymczasem jest ona niezwykle ważnym narządem i działa w organizmie niczym filtr usuwający szkodliwe substancje. Jej osłabienie i obciążenie może negatywnie wpłynąć na hormony tarczycy i nadnerczy.[1] Dobrym rozwiązaniem, za które wątroba Ci podziękuje, jest więc poświęcenie jej nieco uwagi i bezpiecznie oczyszczenie z toksyn, co odbije się pozytywnie na ogólnym samopoczuciu.
Wątroba odpowiedzialna jest za detoksykację organizmu. W przypadku nadmiernej ekspozycji na toksyny może zacząć nieprawidłowo funkcjonować, co przełoży się negatywnie na pracę tarczycy. Warto pamiętać, że to w większości w wątrobie zachodzi konwersja nieaktywnego hormonu FT4 do aktywnej formy FT3, dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest tak ważne w kontekście chorób tarczycy.
Problemy z wątrobą mogą wiązać się zatem z nieefektywnym wykorzystaniem przez organizm leku stosowanego w niedoczynności tarczycy – lewotyroksyny. Zdarza się, że nawet zwiększona dawka leku nie przekłada się na poprawę parametrów hormonalnych z powodu upośledzonej konwersji FT4 do FT3.
Jakie są objawy nieprawidłowo funkcjonującej wątroby?
Choroby wątroby kojarzą się głównie z żółtaczką. Jednak nie zawsze objawy zaburzonego działania tego organu są tak oczywiste. Co nie znaczy, że można je ignorować. Odpowiednio wczesne wykrycie upośledzonej pracy wątroby umożliwia interwencję dietetyczną i wprowadzenie zmian związanych ze stylem życia, które pomogą naprawić błędy i sprawią, że wątroba będzie funkcjonować wydajniej.
Do objawów, które mogą sygnalizować przeciążenie wątroby należą:
- zaburzenia trawienia, zła praca żołądka i śledziony (odbijanie, zgaga, mdłości),
- skurcze, drżenie i osłabienie kończyn,
- nieświeży oddech,
- trudności z przybieraniem na wadze lub utratą masy ciała,
- słaby apetyt,
- swędzenie skóry, wysypka,
- nadmierne gromadzenie się flegmy,
- zmęczenie, zaburzenia snu,
- drażliwość, stany depresyjne,
- podkrążone oczy,
- wahania cukru we krwi,
- problemy hormonalne,
- wzmożone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- mniejsza odporność na infekcje,
- nadwrażliwość na chemikalia. [1,2,3]
Jakie badania pomagają ocenić czynność wątroby?
Jeśli obawiasz się, że Twoja wątroba niedomaga, zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na tzw. próby wątrobowe.
W przypadku podejrzenia zatrucia, ostrej, przewlekłej lub alkoholowej choroby wątroby zlecane są badania aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, GOT), aminotransferazy alaninowej (AlAT, GPT) i test na poziom bilirubiny. [4]
Jeśli wątroba jest po prostu przeciążona, kieruj się objawami oraz analizą wcześniejszych nawyków, które mogły ją obciążyć (nieodpowiednia dieta, picie alkoholu, ekspozycja na toksyny i chemikalia).
W jaki sposób możesz wspomóc swoją wątrobę?
Wspomaganie wątroby jest ważnym elementem przywrócenia zdrowego funkcjonowania tarczycy i wyeliminowania wielu objawów kojarzonych z chorobą Hashimoto.
Jedną z opcji wsparcia wątroby jest dieta oparta na zupach i sokach. Rozpoczyna się od spożywania przez 2-3 dni domowych rosołów z dodatkiem niskoresztkowych warzyw oraz kwasów tłuszczowych (np. oleju kokosowego). Następnie do jadłospisu dodaje się soki owocowe, wodę, herbaty ziołowe i probiotyki. Po kilku dniach zalecane są wyłącznie soki (przez 1-7 dni), następnie do diety ponownie wprowadza się zupy i stopniowo inne pokarmy. [2]
Ważne, aby soki były przygotowane z owoców o niskiej zawartości fruktozy (zielone jabłka lub cytryny), natomiast polecane warzywa to: zielone warzywa liściaste, seler, marchew, ogórek, cukinia. [2]
Z resztą nie trzeba sięgać po diety, aby wspomóc wątrobę. Wystarczy, że w codzienny jadłospis wpleciemy dużo warzyw – zwłaszcza tych zielonych, w postaci zup lub smoothies, buraków, pokarmów fermentowanych, owoców jagodowych, błonnika, kurkumy i kolendry, które świetnie wspomagają odtruwanie organizmu z różnych toksyn i które wątroba lubi.
Które produkty obciążają wątrobę?
Wiele artykułów spożywczych obciąża wątrobę i sięganie po nie w dużych ilościach utrudnia jej pracę. Na czarnej liście znajdują się:
- produkty wysoko przetworzone, smażone, tłuste: fast foody, frytki, pakowane przekąski, chipsy,
- produkty bogate w cukier: słodycze, słodkie płatki śniadaniowe, wyroby piekarnicze, desery mleczne,
- sól – trzeba pamiętać, że sól w dużych dawkach „ukrywa się” w przetworach mięsnych, serach, konserwach, kostkach rosołowych, przekąskach,
- alkohol – spożywany w nadmiarze prowadzi do poważnych problemów z wątrobą, np. jej stłuszczenia. [5]
Również gluten, nabiał, soja i kofeina wskazywane są jako pokarmy, które mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę i w związku z tym zaleca się ich eliminację lub ograniczenie w diecie.
Ogranicz kontakt z toksynami i dużo pij
Aby wesprzeć wątrobę i nie doprowadzić do jej obciążenia w przyszłości, warto pamiętać, że szkodzą jej nie tylko niektóre pokarmy, ale też substancje toksyczne obecne w papierosach, kosmetykach, a nawet opakowaniach. Ograniczenie kontaktu z toksynami na co dzień w znacznym stopniu pomaga wspierać wątrobę i łagodzić objawy nieprawidłowego jej funkcjonowania.
Poza dietą “dobrą dla wątroby” nie zapomnij o piciu dużej ilości wody. Codziennie conajmniej 8-12 szklanek w celu oczyszczenia wątroby z toksyn i detoksykacji całego organizmu. Przed snem możesz wspomóc się naparem z mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego lub karczocha, które wykazują właściwości regenerujące wątrobę.