Chętnie pomożemy +48 515 191 617

Niedokrwistość megaloblastyczna u chorych na Hashimoto – jak ją wykryć i leczyć?

Podstawą walki z objawami niedoczynności tarczycy często skupia się na wygaszeniu stanu zapalnego. Jednak na drodze do odzyskania pełni sił może stać jeszcze jedna przeszkoda w postaci anemii, czyli niedokrwistości. Anemia może wynikać z niedoboru żelaza, ale również z braku witaminy B12 i/lub kwasu foliowego. Nazywana jest wtedy anemią megaloblastyczną i często współwystępuje z chorobą Hashimoto.

Na czym polega niedokrwistość megaloblastyczna?

Aby czerwone krwinki (erytrocyty) mogły powstawać, dojrzewać i spełniać swoje funkcje w organizmie (transportować tlen), potrzebują, poza żelazem, również kwasu foliowego i witaminy B12 (kobalaminy). Witamina B12 jest niezbędna do przemiany kwasu foliowego, którego metabolity służą do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych. Kiedy ich brakuje produkcja erytrocytów jest zaburzona, a krwinki mogą mieć nieprawidłowy kształt, wielkość i krótszą żywotność. U chorych na niedokrwistość megaloblastyczną erytrocyty są większe niż u osób zdrowych oraz niezdolne do wypełniania swoich funkcji.

Co może wpływać na pojawienie się niedokrwistości megaloblastycznej?

Czynniki, które sprzyjają niedoborom witaminy B12 i kwasu foliowego to m.in.:

Osoby z niskim poziomem kwasu solnego oraz nadużywające leków hamujących wydzielanie tego kwasu, mają problem z uwalnianiem witaminy B12 z pożywienia. W takim przypadku jedzenie mięsa czy wątróbki nie przekłada się na zwiększenie poziomu witaminy B12 w organizmie. Często pojawienie się anemii megaloblastycznej może sygnalizować, że żołądek nie produkuje kwasu solnego i czynnika Castle’a.

Niedobory witaminy B12 mogą mieć również osoby mające pasożyty jelitowe, np. glisty. Dopóki nie zostaną one usunięte, nie zadziała żadna doustna suplementacja.

Jak objawia się niedokrwistość megaloblastyczna?

Objawy anemii z niedoboru żelaza i witaminy B12 częściowo się pokrywają: bladość skóry, wypadanie włosów, pękające kąciki ust, szybkie męczenie się i osłabienie, trudności z pamięcią i koncentracją, bóle i zawroty głowy.

Natomiast do typowych objawów anemii z niedoboru witaminy B12 należą:

  • bladość skóry o odcieniu żółtocytrynowym,
  • zażółcenie twardówki oka,
  • wygładzenie i pieczenie języka,
  • utrata smaku i jadłowstręt (wstręt do potraw smażonych i mięsa),
  • przedwczesne siwienie włosów,
  • mrowienie kończyn, zaburzenia równowagi i niezborność ruchowa,
  • drażliwość i labilność emocjonalna.

Jak widać wiele sygnałów deficytu witaminy B12 związanych jest z układem pokarmowym i nerwowym. Dodatkowo, niedobór kwasu foliowego może objawiać się poprzez trudności z zajściem w ciążę.

Jak zdiagnozować niedokrwistość megaloblastyczną?

Jeśli tylko zaobserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Anemia jest uciążliwą i niebezpieczną chorobą, bez względu na rodzaj. W diagnostyce anemii konieczne jest wykonanie w pierwszej kolejności morfologii krwi.

Anemia z niedoboru żelaza ma inny obraz niż anemia z niedoboru witaminy B12. Podejrzenie może wzbudzić wynik badania wykazujący, że erytrocyty mają zwiększoną objętość.

Oprócz tego podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia kwasu foliowego i witaminy B12. Lekarz może pomocniczo skierować Cię na inne testy, jeśli uzna, że są niezbędne np.: zbadanie poziomu homocysteiny, a nawet gastroskopię w przypadku niedokwaśności czy zaniku śluzówki żołądka z powodu choroby autoimmunologicznej.

Jakie są sposoby leczenia anemii?

Obecnie w suplementacji poleca się metylowane formy kwasu foliowego (5-MTHF) oraz witaminy B12 (metylokobalaminę). Są one aktywnymi postaciami, naturalnie występującymi w organizmie, dzięki czemu są lepiej wchłaniane.

Nutrivimix Silne wsparcie tarczycy

Witaminę B12 trudno przedawkować, ponieważ należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nie jest ona gromadzona w organizmie, a nadmiar jest wydalany wraz z moczem i potem. W związku z tym większa dawka niż referencyjna wartość spożycia jest dopuszczalna (RWS dla witaminy B12 wynosi u dorosłych – 2,4 μg/dobę), a często nawet wskazana. Przed rozpoczęciem suplementacji, skonsultuj z lekarzem, jaki rodzaj preparatu i dawkę uważa za najlepszą w Twoim przypadku.

Podanie doustne witaminy B12 nie zawsze jest wystarczające, ponieważ często występuje problem z wchłanianiem. Związane jest to zazwyczaj z jedną z przyczyn wystąpienia anemii, czyli uszkodzeniem niezbędnych w procesie komórek okładzinowych produkujących czynnik wewnętrzny Castle’a i kwas solny.

W takim przypadku stosowane są domięśniowe zastrzyki, które stopniowo uzupełniają deficyt witaminy B12 w organizmie. Z biegiem czasu zmniejsza się ich częstotliwość. Jednak, aby zapobiec nawrotom anemii, comiesięczny zastrzyk witaminy B12 może być konieczny do końca życia.

Warto pamiętać o diecie. Kobalamina jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i jajach, dlatego u wegan i wegetarian warto rozważyć suplementację. Gdy w grę wchodzi niedobór kwasu foliowego, wówczas sposobem na jego uzupełnienie jest przyjmowanie preparatu doustnego, a ponadto dieta bogata w zielone warzywa liściaste, cytrusy, strączki, banany, awokado, wątróbkę i inne dobre źródła folianów.

Pamiętaj też, że niedokrwistość jest objawem i warto szukać przyczyn jego występowania.

Nutrivimix HT kompozycja


https://hematologia.mp.pl/choroby/170507,niedokrwistosc-megaloblastyczna
http://functionalhealthnews.com/2017/11/anemia-is-a-deal-breaker-to-managing-hashimotos/
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-folate-folic-acid
https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/what-is-methylated-folate/
loader-image
Original price was: 208,00 zł.Current price is: 119,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

Original price was: 357,00 zł.Current price is: 299,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

Original price was: 267,00 zł.Current price is: 217,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 217,00 .

5.00 out of 5
89,00 
4.78 out of 5
49,00 
4.67 out of 5
Original price was: 188,00 zł.Current price is: 119,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 119,00 .

4.93 out of 5
49,00 
5.00 out of 5
Original price was: 357,00 zł.Current price is: 299,00 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 299,00 .

4.91 out of 5

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Rekomendowane artykuły

Jeśli chcesz mieć dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat suplementacji oraz ostatnio dodanych materiałów, tutaj znajdziesz najnowsze artykuły.

Czujesz się wiecznie zmęczona, tyjesz z powierza, masz huśtawkę nastrojów, a włosy wypadają garściami? Odkryj, co może kryć się za tymi objawami i poznaj skuteczne sposoby radzenia sobie z rozregulowanymi hormonami. Przeczytaj przygotowany przewodnik hormonalny, dzięki któremu trafnie rozkodujesz objawy, wykonasz odpowiednie badania i wdrożysz właściwe rozwiązania. Przekonasz się, że możesz zhakować swoje hormony i […]


22 maja 2024

Wyczerpanie nadnerczy dotyka coraz więcej osób i odbija się mocno na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli czujesz się zmęczona mimo snu, wybudzasz się w nocy, a rano budzisz się kompletnie bez energii, to sygnał, że Twoje nadnercza mogą potrzebować pomocy. Sprawdź, jakie są objawy wyczerpanych nadnerczy, jakie badania wykonać oraz jak możesz je wesprzeć, aby poczuć się lepiej. […]


27 marca 2024

Euthyrox i Letrox to najczęściej stosowane leki w niedoczynności tarczycy zawierające tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy. Ponieważ terapia trwa zazwyczaj przez całe życie, warto poznać wszystkie strony leczenia tarczycy. Lewotyroksyna to syntetyczny hormon tarczycy, który działa analogicznie do hormonu wytwarzanego przez tarczycę – tyroksyny (T4). Jest składnikiem aktywnym leków pierwszego rzutu w terapii niedoczynności tarczycy, […]


7 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz darmowego e-booka

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka.

Nutrihelp.pl